реклама партнерів:
Головна » 2016 » Серпень » 25 » Громадська культурно-просвітницька програма «Україна в огні» до 25-річчя Незалежності
20:09
Громадська культурно-просвітницька програма «Україна в огні» до 25-річчя Незалежності
Громадська культурно-просвітницька програма «Україна в огні» до 25-річчя Незалежності Ввечері 22 і 23 серпня у Чернігові митці, науковці та громадські діячі до 25-річчя Незалежності України представили новаторську культурно-просвітницьку програму «Україна в огні».

Станіслав ТАВЛУЙ та його однодумці пояснили, що назва цієї програми символізує 300 років кривавих національно-визвольних змагань за Волю та Незалежність України. Вони наголошують: «Базова цінність українців – Воля! Саме тому у 2016 році загальнонаціональне гасло усіх заходів, присвячених відзначенню 25 річниці Незалежності України, «НАРОДЖЕНІ ВІЛЬНИМИ!».

Дійство відбулося біля Катерининської церкви. Його автори і організатори використали природний ландшафт як своєрідний амфітеатр. На горі біля храму – глядачі, а у підніжжя – сцена.

Традиційно благословив громадську патріотичну ініціативу протоієрей, настоятель кафедрального собору святої Катерини отець Роман КІНИК. Він помолився за Україну, загиблих і живих її захисників.

Глядачів порадували виступ музичного гурту «Jam bubble band» і програма фаєр-шоу від театру-вогню «Джокер».

Сергій ПАВЛЕНКО, відомий історик-мазепознавець національного і міжнародного рівнів, розповів про героїчну спробу відновлення незалежності України на чолі з Гетьманом України Іваном Мазепою, посвятив у моторошні подробиці злочинів проти людяності московського агресора під проводом Петра I, серед яких особливе місце займає знищення гетьманської столиці Батурина і вбивство мирного населення, розграбування й руйнування православних церков.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, кандидат історичних наук, співробітник Українського інституту національної пам’яті, під час своєї розповіді про Українську революцію 1917-1921 років підкреслив: «…ніякими заходами і репресіями Росії не вдалося знищити українську націю – не допомогли ні арешти та заслання, ні Валуєвській циркуляр з Емським указом, ні мантри «нема й не було української мови». Ледь ослаб потужний імперський тиск, як українці миттєво «прокинулися» і в 1917 році гучно заявили про себе. Спершу – «скромними» заявами про автономію, яка швидко переросла у державу – Українську Народну Республіку і проголошення незалежності 22 січня 1918 року. На той час ворог виявився сильнішим, українські землі були окуповані. Тоді ми програли лише одну з битв довготривалих визвольних змагань, але не цілу війну. Українські сили, опинившись в еміграції, не припинили боротьбу, а почали готуватися до нових її етапів. Чи розпався б СРСР, чи ні, але рано чи пізно Україна все одно б здобула волю».

Сергій СОЛОМАХА, один з засновників Чернігівського РУХу, активний учасник боротьби за незалежність України, Помаранчевої революції 2004 року і Революції гідності 2013-2014 років, окреслив головні етапи та вже легендарні події національно-визвольної боротьби на Чернігівщині в 1989-1992 роках. Він наголосив, що чернігівські рухівці не тільки очолили політичні процеси в кінці 80-х на початку 90-х років XX століття на Чернігівщині, як це було під час знаменитої на увесь СРСР «ковбасної революції» у січні 1990 року, але й зробили значний внесок у відродження національної пам’яті про знищений московітами Батурин, про Героїв Крут. Так, завдяки спільним культурологічним акціям РУХу і Товариства української мови (ТУМ) «Дзвін-90» влітку 1990 року і наступного року під назвою «Козацькими шляхами», в Батурині було вперше майже через 300 років вшановано гетьмана Івану Мазепу.

Яскравим доказом рішучості боротьби чернігівських рухівців за незалежну Україну є історична телеграма, підписана головами РУХу і ТУМу, яка була зачитана на Президії Верховної Ради України 19 серпня 1991 року з вимогою негайного виходу України зі складу Союзу РСР.

Сергій Соломаха наголосив, що чернігівці мають пишатися тим, що вперше пам’ятник Івану Мазепі постав у нашому краї, що земляк, багаторічний політв'язень комуністичного режиму Левко Лук’яненко є автором «Акту проголошення незалежності України», а вулицю Щорса у Чернігові, на який з березня 1990 року розташовується чернігівський РУХ, перейменовано на вулицю Івана Мазепи.

Станіслав ТАВЛУЙ, митець і громадський діяч, активний учасник Чернігівського Євромайдану 2013-2014 років, розповів про боротьбу за свободу і демократію у столиці Чернігово-Сіверщини проти злочинного режиму Януковича. Він нагадав, що вперше влада брутально застосувала силу саме проти чернігівців, здійснивши 25 листопада 2013 року розгін громадського Євромайдану «Чернігів обирає ЄС!» у сквері імені Попудренка. Однак застосування владою сили проти мирних людей, які відстоювали свою погляди, тільки посилило опір режиму і згуртувало небайдужих громадян. Подальші події засвідчили, що виросло нове покоління, яке продовжуючи вікові традиції національно-визвольної боротьби українців, здатне захищати свободу, демократію та незалежність Україні зі зброєю в руках.

Він заявив: «З Днем Незалежності – народжені Вільними! Ми, представники громадянського суспільства, беремо участь у національно-визвольних змаганнях за волю та незалежність України. Ми продовжуємо справу рухівців – звільняємо Україну від колоніального ярма Російської імперії. Пройшовши вогонь та лід Майдану нам дано стати мужніми та мудрими. Нам дано знати, що в наступні десять років Україна стане могутньою європейською державою про яку мріяли та боролися патріоти з часів І. Мазепи».

Організатори: Чернігівська міська громадська організація «Апельсин» за сприяння та фінансової підтримки Чернігівської міської ради через управління культури та туризму.

Сергій Бутко, Український інститут національної пам’яті









Категорія: ПОДІЇ | Переглядів: 1215 | Теги: Іван Мазепа, незалежність, Чернігів | Рейтинг: 0.0/0
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.



Всього коментарів: 0
avatar