реклама партнерів:
Головна » 2022 » Листопад » 13 » Батурин: День пам'яті жертв трагедії
20:42
Батурин: День пам'яті жертв трагедії
Батурин: День пам'яті жертв трагедії 13 листопада 1708 року (за тодішнім стилем – 2-го) московські війська за наказом царя Петра І підступом захопили гетьманську столицю України Батурин, спалили, пограбували місто і вбили майже всіх його мешканців, військових, цивільне населення, включно з дітьми, жінками, старими людьми. Близько 14 тисяч людей. Такою була помста за те, що гетьман Іван Мазепа (він у цей час з частиною війська був на іншій ділянці війни) вирішив відновити незалежність Гетьманської України. Яку вона втратила після Переяславської угоди, що задумувалася як військовий союз з Московією, але швидко переросла в окупацію.
Трагедія Батурина сотні років замовчувалася і в царській Росії, і в її продовженні – Радянському Союзі. Лише в незалежній Україні ми відновили пам`ять про славну гетьманську столицю. Починаючи з 90-х і по сьогодні в місті ведуться археологічні дослідження, працюють в архівах історики, і тут особливо треба відзначити нашого земляка Сергія Павленка, автора численних книг і публікацій про Батурин, про Івана Мазепу. У 2000-ні роки, при президентові Ющенку. відбулися великі роботи по відбудові історичного Батурина. В тому числі споруджено на Цитаделі пам`ятник загиблим у тій трагедії батуринцям – великий козацький хрест.
Понад 20 років у Батурині влітку проходило велике козацьке свято, обласного, всеукраїнського, а бувало й міжнародного масштабу. Дивно, що його проведення припинилося після другого Майдану, з мотивацією, що, мовляв. після анексії Криму і частини Донбасу на сході фактично йде війна. Але навпаки, саме в тій ситуації козацькі свята мали б ще раз підкреслити незламність українського духу, наше прагнення до волі і незалежності, символом чого якраз і є Батурин.
Я дуже люблю Батурин, маю там щирих друзів, постійно туди їжджу. Моя газета «Світ-інфо» спільно з Батуринським Національним заповідником «Гетьманська столиця» вже 7-й рік веде просвітницький проєкт «Батурин – Гетьманська столиця». В кожному номері газети сторінка чи й більше по Батурину, за цей час надруковано понад 200 (!) публікацій науковців заповідника.
В цей День вшанування пам`яті полеглих батуринців, як і щороку. тут проходять жалобні заходи. Вклонімося ж пам`яті жертв московитського терору і пам`ятаймо уроки історії.

Петро Антоненко
Фото автора
Категорія: ПОДІЇ | Переглядів: 1491 | Теги: батурин, Петро Антоненко, трагедія | Рейтинг: 0.0/0
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar