реклама партнерів:
Головна » 2019 » Листопад » 1 » У чернігівському історичному музеї відзначили 30-річчя Народного Руху України
10:17
У чернігівському історичному музеї відзначили 30-річчя Народного Руху України
У чернігівському історичному музеї відзначили 30-річчя Народного Руху України 30 жовтня у Чернігівському обласному історичному музеї імені В.В. Тарновського відкрили експозицію, присвячену 30-річчю Народного Руху України – організації, яка стояла у витоків демократичних перетворень та відновлення незалежності України.
На заході зібралися разом із студентами Чернігівського кооперативного коледжу й безпосередні учасники тих подій – Сергій Бутко, Сергій Черняков, Сергій Соломаха, Іван Панченко, Валентин Ральченко, Сергій Ковбусь.
Музейниками спільно з рухівцями була підготовлена виставка «За Україну, за її волю!», на якій представлені документи і речі чернігівців – учасників демократичного руху, що боролися за незалежність України наприкінці 1980-х – на початку 1990-х років.

На початку заходу Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені В. Тарновського, наголосив на важливості та актуальності збереження в національній пам’яті історії відновлення незалежної Української державності в національному та регіональному вимірі. Він відмітив вагому роль Руху в цій знаковій події в історії країни.
Сергій Бутко, співробітник Українського інституту національної пам’яті та один із делегатів Установчих зборів Народного Руху України за перебудову 8-10 вересня 1989 р. у Києві, підкреслив: «Чернігівщина стала п’ятою областю, де виникла крайова організація Руху. Це сталося 9 липня 1989-го. Ця подія та подальша діяльність чернігівських рухівців наочно показує, що попри системні репресії та русифікаторську політику комуністичного режиму впродовж 70-ти років, наш край – українська твердиня».
Він також привернув увагу до факту, що підтверджує традицію сучасних українсько-литовських відносин в умовах російської агресії: «У 1989 році перший номер чернігівської рухівської газети «Громада» був надрукований саме у Вільнюсі».
Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповіднику «Чернігів стародавній» та активний член чернігівського Руху від часу його створення, пригадав: «Тодішні рухівці постійно перебували під пильним наглядом агентури КДБ під час проведення акцій. І коли дивишся на фото людних заходів 1989-1990 років, варто не просто милуватися, а й пам’ятати, що просто вийти з плакатом на вулицю в тих умовах – це вже потребувало мужності».
Він ознайомив присутніх із рідкісними світлинами тих буремних подій, які зберігає у двох альбомах з домашнього архіву. Також передав історичному музею книгу – збірник документів і матеріалів «Боротьба за незалежність України у 1989-1992 рр.: Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову», упорядниками якої є Сергій Бутко і Сергій Соломаха.
Сергій Соломаха, один із засновників чернігівського Руху, депутат Чернігівської міської ради першого демократичного скликання в 1990-1994 роках, зазначив: «Народний Рух України виконав свою місію, заклав підвалини незалежності України. І тепер український народ сам вирішує свою долю. Зрештою, досвід боротьби Руху за Українську державу стане корисним у захисті нашої Вітчизни від російської агресії на Сході України, що розпочалася п’ять років тому».
Відмітив цікаву символічність: «Перерви, початок і завершення засідань Установчих зборів Народного Руху України за перебудову супроводжувалися мелодією «Запорізького маршу» – ми перемогли, Україна незалежна, а зараз відбиває російську агресію. Тому приємно, що відкриття виставки також почалося з цього козацького маршу. Пам’ятаємо і перемагаємо!».

Автор експозиції та модератор презентації – науковий співробітник історичного музею Михайло Жирохов.
Відкриття виставки підготовлено Чернігівським історичним музеєм імені В. Тарновського у співпраці з ветеранами Чернігівського Руху, Українським інститутом національної пам’яті.

Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті


Категорія: ПОЛІТИКА | Переглядів: 366 | Теги: Народний Рух України, Чернігів, історичний музей | Рейтинг: 5.0/2

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar