реклама партнерів:
Головна » 2023 » Грудень » 3 » Врятувати від забуття: обрядове весілля!
15:31
Врятувати від забуття: обрядове весілля!
Врятувати від забуття: обрядове весілля! Доки готуються відеозвіти, ми коротко опишемо захід, який учора відбувся в нашому музеї. А було у нас весілля!
Поки що несправжнє, бо справжні весілля вдавнину з усіма обрядовими дійствами гуляли не менше тижня, але ми спробували зробити так, щоб присутні змогли зануритися в атмосферність народного обряду народження молодої сім'ї, а саме "Викупу молодої з батьківській хати".
Варто розпочати з ідеї. А зародилась вона у двох талановитих сосничанок - Mariia Gyrych та Наталя Ващенко, які об'єднались в ініціативну групу "Вчасно" і написали проект "Врятувати від забуття: збереження культурної спадщини для майбутніх поколінь". Мета проєкту сформувалася під впливом існування проблеми втрати унікальних знань, які відомі наразі лише поодиноким бабусям і дідусям, та з низького інтересу молоді до власної історії. А одним з рушіїв цього проєкту стала російсько-українська війна, яка у минулому році створила реальну загрозу культурно-історичній спадщині нашої Чернігово-Сіверщини.
Отак і почалось дослідження минувщини, яке виллється в низку культпросвітницьких презентацій. Першою і стала тема весільних обрядів.
Наш музей виступає партнером в даному проєкті і повністю підтримує прекрасну ідею Наталі та Марії.
Отож, у кінозалі музею ми створили дві виставки - фотографій наречених Сосниччини від 20-х років минулого століття по сьогодні - цей період дуже цікавий для дослідження, адже показує, як відбувався поступовий перехід від власне традиційного українського весілля в народних строях до радянського, де йшла боротьба з етнічною обрядовістю, і вже до сучасного європеїзованого.
Також була виставка жіночого одягу, де один зі строїв наш музей отримав із с. Киріївка, як весільний одяг молодої 40-х років ХХ ст. А одне весільне вбрання належало бабусі ведучої Марії Гирич - в ньому у 1958-му жінка вийшла заміж, а нині онука береже його, як спадок.
Спочатку пані Марія презентувала гостям історію шлюбу через картини відомих художників. Це була мальовнича віртуальна подорож в минувщину. Але це був лише вступ - а коли вибрали серед гостей 2 сватів та сваху, оперізали сватів рушниками, а свасі вручили хустину, то стало зрозуміло, що попереду чекає ще щось. Цікаво доповнив Маріїну презентацію гість з Мени, краєзнавець Олексій Мороз - він продемонстрував присутнім сімейну реліквію - весільний вінок 80-х, який належав його сестрі, а ще поділився світлинами весіль з власного архіву.
А далі всі гості пішли до хати, де й було найцікавіше - продавали молоду, співали пісень, ділили коровай, благословляли новонароджену молоду сім'ю.
Не обійшлося без сміху та жартів, гарного настрою, як і має бути на весіллі.
Ми вдячні всім за цей чудовий день і настрій!
Вдячні в першу чергу тим, хто захищає нас, доки ми вивчаємо і стараємось оберігати історію та культурну спадщину.
Вдячні всім, хто долучився світлинами, безмірно талановитій молоді за театралізоване дійство, гостям з Мени, Корюківки, Чорнотич, Дягови, що знайшли час і можливість приїхати, нашим землякам, що завітали в музей!
Ще додамо, ділили коровай ( справжній весільний коровай для нас спекли на Сосницькому хлібокомбінаті) за донат. Наші гості - дивовижні! Всі були щедрими. 3660 грн будуть передані волонтерам, щоб закрити потреби захисників України.
Всім бажаючим повідомляємо, що фотовиставка діятиме в кінозалі ще тиждень. Тож можете завітати і ознайомитись з нею.
П.с. за фото заходу подяка Тетяні Зуйок.

Сосницький літературно-меморіальний музей О.П.Довженка

Категорія: КУЛЬТУРА | Переглядів: 1317 | Теги: весілля, обрядовість, Сосниця | Рейтинг: 0.0/0
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar