реклама партнерів:
Головна » 2022 » Серпень » 18 » Дерусифікація в Чернігові. Чому вулиця Ватутіна знову стала Українським хутором?
20:30
Дерусифікація в Чернігові. Чому вулиця Ватутіна знову стала Українським хутором?
Дерусифікація в Чернігові. Чому вулиця Ватутіна знову стала Українським хутором? «Імена наших вулиць»
від чернігівського товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка

Історія 2.
Чому вулиця Ватутіна знову стала Українським хутором?

Вулицю в радянський час назвали на честь Ватутіна Миколи Федоровича (1901, Росія – 15.04.1944, Київ), радянського воєначальника, генерала армії, Героя Радянського Союзу, члена Ревізійної Комісії КП(б) України (1940 – 1944).

На початку 1920-х рр. брав участь у боротьбі проти незалежності України, встановленні радянської влади – комуністичного тоталітарного режиму на території України. Після вступу в 1920 році добровольцем до лав Червоної Армії, у вересні 1920 року брав участь у боротьбі Червоної Армії проти загонів Революційної повстанської армії України Нестора Махна в районі українських міст Луганська і Старобільська. В 1920—1921 роках, будучи курсантом Полтавської піхотної школи, брав участь у боях проти загонів українських повстанців на Полтавщині, зокрема брав активну участь у війні проти армії УНР.

У 1939 р. на посаді начальника штабу Українського фронту Червоної армії взяв участь в агресії та загарбанні Польщі. У січні-лютому 1944 року, будучи командувачем 1-го Українського фронту, брав участь у боротьбі Червоної Армії проти Української Повстанської Армії. В одному з боїв проти УПА, був підстрелений в ліве стегно. Пораненого генерала відправили лікарні в Києві, де він і помер.

Відповідно Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» назва вулиці не відноситься до пам’яток Другої світової війни 1939-1945 років, а це означає, що вона не знаходиться під охороною держави.

Внесок Ватутіна та військ під його командуванням у вигнанні нацистських військ із Чернігівської області висвітлені в музейній експозиції Чернігівського обласного історичного музею імені Тарновського, краєзнавчій та історичній літературі тощо.

Пам’ять про нього увічнена у топонімічному та меморіальному просторі Російської Федерації. У Києві проспект Ватутіна перейменовано на проспект Романа Шухевича.

Назва місцевості «Український хутір» з’явилася у 20-х рр. ХХ ст. Початкова її назва «дача Тіволі». Сама місцевість у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. була розташована на південно-західній околиці Чернігова. Знаходилась на Болдиній горі (за 1-м Холодним яром, поряд із вулицями Подмонастирською та Пантелеймонівською), простягалась до Троїцького монастиря.

У 1921–1922 рр. під час процесу українізації вулиця «дача Тіволі» або вулиця «Тіволі» була перейменована на «Український хутір». Назву Український хутір зустрічаємо і на плані Чернігова 1930 р. Після Другої світової війни перейменована на вулицю Ватутіна.

Рішенням сесії Чернігівської міської ради у липні 2022 року вулиці Ватутіна повернуто назву – Український хутір.

Василь ЧепурнийКатегорія: СОЦІУМ | Переглядів: 1599 | Теги: дерусифікація, Чернігів, перейменування вулиць, Український хутір | Рейтинг: 0.0/0
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar