реклама партнерів:
Головна » 2022 » Квітень » 22 » Що робити з російськими символами у Чернігові?
13:15
Що робити з російськими символами у Чернігові?
Що робити з російськими символами у Чернігові? Пам’ятник Пушкіну, вулиця Рокоссовського і Кирпоноса: що робити з російськими символами у Чернігові?
Спільно з істориками скласти перелік вулиць Чернігова та інших об'єктів історико-культурної спадщини, які названі на честь російських діячів, і запропонувати альтернативні назви. Таке доручення отримало міське управління культури. Про це Суспільному розповів секретар міськради Олександр Ломако. За його словами, надалі мають створити комісію, що розгляне цей перелік і ухвалюватиме рішення про можливе перейменування.
Чернігівський історик Сергій Леп’явко говорить: дискусія щодо перейменування комуністичних назв вулиць і тих, які стосувались російських діячів, топонімічних назв та Другої світової війни, у міській профільній комісії була ще кілька років тому. Питання знову підняли після того, як Росія розпочала повномасштабну війну проти України.
"В принципі, обговорювали, що це неминуче. В якій це формі могло б статися, звичайно, кілька років тому ми не знали. А зараз – черговий поштовх, коли очевидно і для мене однозначно, що це повинно відбутися. Тобто нас чекає оцей етап ще – перейменування вулиць, зняття пам‘ятників і стел. Інша річ, що це треба робити спокійно, культурно".
Якщо говорити про топонімічні назви, сказав Сергій Леп’явко, обов’язково треба перейменовувати центральні вулиці Чернігова – Кирпоноса та Рокоссовського. Ідея перейменувати останню на честь Героя України та автора "Акту проголошення незалежності України Левка Лук’яненка з’явилася після смерті дисидента у 2018 році. У 2019-му питання виносили на засіданні комісії з питань міської топонімії та мали обговорити на громадських слуханнях. Втім, вулиця так і залишилась названою на честь російського маршала Рокоссовського.
"Те, що стосується таких вулиць як Рокоссовського, Кирпоноса – це, на мою думку, слід обов’язково перейменовувати. Чому? Вони, по-перше, брали участь у становленні радянської влади. По-друге, в Росії всюди, від Калінінграда до Владивостока, одна з центральних вулиць носить ім’я Рокоссовського. Це один з улюблених маршалів в Росії. Мало того, декілька військових училищ в Росії носять ім’я Рокоссовського. І зараз українців, в тому числі абсолютно ймовірно, що й чернігівців, убивали випускники російських військових училищ імені Рокоссовського. Я ставлю питання: «Чи має у нас бути вулиця імені Рокоссовського, якщо з училища його імені вийшли вбивці чернігівців?", – говорить історик.
На його думку, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну не місце в центрі Чернігова і бюсту Пушкіна. На валу його встановили у 1900 році за гроші містян.
"У другій половині ХІХ сторіччя в Російській імперії існував культ Пушкіна, і, само собою, він досягнув і Чернігова. І тому невипадково у 1900 році спорудили пам’ятник йому. Ініціатором спорудження був губернатор Євген Андрієвський. Гроші на пам’ятник збирали серед чернігівців", – розповідає Сергій Леп’явко.
Він пропонує перенести бюст до Художнього музею імені Галагана, де його як музейний експонат зможуть побачити всі охочі.
"Щоб зрозуміти, що Пушкін є представником не просто російської культури, а Російської імперії, варто почитати лише один його вірш "Клеветникам России". Вірш було написано в 1831 році, коли російські війська взяли Варшаву, і західні країни тоді пригрозили Росії санкціями. Як писав Пушкін «анафемой». І він пояснює, чому Росія це робить. В нього у вірші згадуються такі терміни як "русское море" – все повинно злитися в "русское море". Пише, що "вы грозите нам издалека", але спробуйте це зробити насправді, тому що "русский штык всех победит", і так далі. Сам Пушкін був російським шовіністом і абсолютно неприхованим", – розповів Леп'явко.
Історик вважає, що проблема з пам’ятником Пушкіну та сама, що і з пам’ятниками іншим діячам російської культури, політикам, вченим, чиї імена згадуються на території України. І це стосується не лише пам’ятників та стел, а й вулиць.
"Ми повинні розуміти дуже просту річ. Зараз Росія ворог України не на 10, не на 20, а на всі 100 відсотків. І хороший Пушкін чи поганий – це символ Росії. Хороший Толстой чи поганий – це один із символів Росії. І виникає ось таке загальне питання: чи повинні в Україні бути символи Росії? Слідуючи ось цій жорсткій, дуже жорстокій логіці війни – все, що пов’язане з Росією в Україні, повинно бути знищене. І до цієї логіки привела сама Росія. В Україні були різні події, але пам’ятник Пушкіна всі ці події перестояв. Але сьогодні зовсім інша ситуація. І от виключно за цієї ситуації власне перший і основний аргумент, чому це все треба виводити, чому всього цього не повинно в Україні існувати".

Джерело: Суспільне ЧернігівКатегорія: СОЦІУМ | Переглядів: 1101 | Теги: Чернігів, перейменування вулиць, Сергій Леп'явко, дерусифікація | Рейтинг: 0.0/0
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar