реклама партнерів:
Головна » 2021 » Березень » 21 » У Ніжині хочуть перейменувати вулицю Стефана Яворського на Івана Мазепи
20:16
У Ніжині хочуть перейменувати вулицю Стефана Яворського на Івана Мазепи
У Ніжині хочуть перейменувати вулицю Стефана Яворського на Івана Мазепи У Ніжині знову піднімається дискусія щодо перейменувань вулиць. З приводу вулиці Московської я вже мав нагоду висловити свою позицію. Тепер хочу висловитися з приводу пропозицій перейменування вулиці Стефана Яворського на вулицю Івана Мазепи.

Я не проти пошанування славетного державного діяча гетьмана Івана Мазепи. Безумовно, в Ніжині це потрібно, оскільки Мазепа бував у Ніжині, сприяв його розвитку, вкладав кошти в його розбудову, був прихильний до ніжинських греків тощо. Я проти перейменування вулиці Стефана Яворського. Назва вулиці жодного відношення не має до "радянщини та комуністичної ідеології", як зазначають ініціатори перейменування! На жаль, у більшості ніжинців склалося перекривлене уявлення як про мазепинську добу, так і про постать Стефана Яворського. У свідомості закарбувалося кліше: "Яворський наклав на Мазепу анафему". Наказ про накладення анафеми віддавав Петро І, який і написав її текст. Першим проголосив її не Яворський, а новгрод-сіверський протопоп Афанасій Заруцький. Потім, за наказом Петра, її повторили в усіх храмах Моспатріархії. Цьому змушені були підкоритися й УСІ без винятку українські архієреї та священики. Змушений був це зробити й Стефан Яворський. Наголошую: він діяв під тиском обставин!

В діях митрополита Стефана було багато й прогресивного. Він, як і Мазепа, був меценатом та просвітителем. Благовіщенський собор, що знаходиться на "вулиці Яворського" в Ніжині, Яворський та Мазепа будували разом. У цей храм Яворський віддав свою безцінну бібліотеку - найкращу в ті часи книгозбірню! Яворський був найкращим українським бароковим філософом та поетом. Найкращі панегірики Мазепі написані саме Яворським. Саме він добився того, що Києво-Могилянська колегія стала Академією. Митрополит Стефан не був безоглядним прихильником Петра І - у нього є низка яскравих проповідей, у яких Яворський засуджує нечестиві діяння російського монарха.

Саме Яворський назвав Пера І "антихристом". Петро не пробачив йому цього і зацькував переслідуваннями - фактично Стефан Яворський помер у 1722 році, перебуваючи під судовим переслідуванням та домашнім арештом. Шановне панство, якщо не довіряєте мені як історику, то пропоную вам звернутися до незалежного та фахового експерта - Сергія Павленка, найкращого в Україні мазепознавця!

Олександр Морозов, член Національної спілки краєзнавців України
Категорія: СОЦІУМ | Переглядів: 1323 | Теги: Ніжин, перейменування вулиць, Стефан Яворський, Іван Мазепа | Рейтинг: 0.0/0
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar