реклама партнерів:
Головна » 2021 » Жовтень » 18 » Замальовки про Голодомор. Крах легенди про неврожай 88 років тому на Чернігівщині
12:21
Замальовки про Голодомор. Крах легенди про неврожай 88 років тому на Чернігівщині
Замальовки про Голодомор. Крах легенди про неврожай 88 років тому на Чернігівщині Осінь 1933-го, оточене лісами, полями й болотами Петрушин за 20 кілометрів від Чернігова. Смертельний вихор Голодомору забрав життя понад сотні селян, пік страждань припав на червень – початок липня. І ось новий врожай, що поклав край масовій смертності петрушинських трударів. Змучені селяни мали б на вагу золота турбуватися за кожен колосок, за кожну одиницю продукції, бо ніхто у здоровому глузді не забажає пережити голодне лихо знову.
Газетні повідомлення мов бальзам на душу: «Збиральну колгосп «Червоний літак» (с. Петрушин) почав 27 липня. Державі здано з першого обмолоту 17 центнерів… Щодня жатки перевиконують норми виробітку. Ударники … працюють від зорі до зорі, … ночують у таборах. Вони виробляють за день по 2 трудодні. Колгосп зобов’язався до 25 серпня виконати річний план хлібоздавання». Суцільний тобі ентузіазм.
А по факту… А по факту – все навпаки. Із зведення спецслужб: «Колгосп «Червоний літак» скиртування жита та інших культур проводить вкрай недбало. На шляху до Терехівка складені 4 скирти жита, з яких одна вивершена з великою лощиною і внаслідок дощів промокла наскрізь, від чого загинула частина зерна… На току, де відбувався обмолот жита, до цього часу лежить 15 пудів зерна, яке мокне під дощем і може загинути».
Ні, не бачимо ніякого ентузіазму, яка там турбота про кожен колосок, коли зерно на току цілими пудами пропадає. Трудовий порив та турбота про вирощене були б доречні, якби мова справді йшла про неврожай, якби селяни прагнули убезпечитися від повторення природного лиха. Але ж ні, голод був створений штучно. Все зерно, як і раніше, забирає комуністична держава… Тому й немає блиску в очах, тому й повна байдужість до всього. Бо попереду суцільна невизначеність. І хтозна, чи не піде все по новому колу пекла: непомірні плани, конфіскація і реквізиція всього їстівного, голодна смерть на тлі повної байдужості владних структур. Тому й гниють скирти й пропадає дорогоцінне зерно.

Сергій ГОРОБЕЦЬ,
Український інститут національної пам’яті
Категорія: СОЦІУМ | Переглядів: 1913 | Теги: голодомор, селяни, Чернігівщина | Рейтинг: 5.0/1
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar