реклама партнерів:
Головна » 2015 » Січень » 9 » Видання джерел з минулого Чернігівщини часів козаччини
19:40
Видання джерел з минулого Чернігівщини часів козаччини
Видання джерел з минулого Чернігівщини часів козаччини Група ентузіастів-дослідників, що кілька років тому об’єдналися в рамках «Науково-дослідного центру історії та культури Лівобережної України», започаткувала серію матеріалів і документів «Джерела до вивчення козацтва». Ініціаторами та упорядниками перших її випусків стали кандидати історичних наук Сергій Горобець, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, та Ігор Ситий, старший науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського. Відповідно, книжки вийшли під грифами названих установ. Видавець серії – видавництво «В. М. Лозовий» у Чернігові, яке зараз має назву «Десна Поліграф».
Наприкінці 2011-го року вийшла з друку перша публікація циклу – «Присяга Чернігівського полку 1718 року» (344 сторінки; укладачі – Ігор Ситий та Сергій Горобець; передмова Ірини Кривошеї; редактор Віталій Рябцев).
Документ, виявлений істориками лише за рік до видання, налічує 258 аркушів і містить поіменний список не тільки козаків і посполитих Чернігівського полку, а й духовенства, які в лютому 1718-го присягали на вірність новому спадкоємцеві Петра Першого царевичу Петру Петровичу. На сьогодні це найдавніший іменний список Чернігівського полку з усіх опублікованих (не рахуючи Реєстр 1649 року), його відомості є унікальними і дозволять всім, хто має коріння в цьому регіоні, поглибити свої родоводи практично до рубежу ХVІІ-ХVІІІ століть. Також вперше публікується детальна кольорова карта Чернігівського полку (окремою вкладкою), а також карти всіх 16-и полкових сотень, підготовлені Андрієм Потьомкіним.
Другим випуском на початку 2013 року стала «Чернігівська переписна книга 1666 року» (248 сторінок; укладачі – Ігор Ситий, Сергій Горобець та Віталій Рябцев).
У книзі вперше публікується повний текст унікальної пам’ятки – Чернігівської переписної книги 1666 року, яка зберігається в Російському державному архіві давніх актів у Москві, довгий час вважалася втраченою і була віднайдена наприкінці 1980-х років, коли велася пошукова робота з нагоди відзначення 1300-річчя Чернігова. На сторінках місцевої преси та наукових видань раніше друкувалися окремі фрагменти цього документу, а тепер він публікується у повному обсязі.
Матеріали перепису дають можливість ознайомитися з кількісним, поіменним та якісним складом населення значної частини Чернігівського полку та прилеглої території білоруського Задніпров’я. Московська влада ігнорувала полково-сотенний устрій, який існував на той час в Україні, розподіляючи населені пункти за повітами і станами (наприклад, Чернігівський повіт поділявся на Кологородній та Задесенський стани). Вірогідно, саме такий адміністративно-територіальний поділ існував за доби тимчасового перебування Чернігово-Сіверщини у складі Московського царства (1500–1618 рр.). До переписної книги записували лише ті групи населення, які підлягали оподаткуванню – міщан, посполитих і бобилів. Відтак маємо, по суті, найдавніший список селян нашого регіону (більш ранній за часом реєстр 1649 року охопив лише козацтво).
Третя книга – «Ревізія Чернігівського полку 1732 року» (720 сторінок; укладачі – Ігор Ситий та Сергій Горобець; передмова Ірини Кривошеї; редактор Віталій Рябцев) – побачила світ влітку 2014 року.
Ревізія 1732 року є першою за часом ревізією Чернігівського полку, яка охопила одночасно козацьке і селянське населення регіону. Повний текст документа складається з двох частин, які опинилися в складі різних фондів Центрального державного історичного архіву України у м. Києві. Основна частина (ревізія козаків, міщан і посполитих) зберігається у фонді Генеральної військової канцелярії (№ 51) і нараховує 429 аркушів. Друга частина – заключні 51 лист (реєстр дворів козацької старшини і духовенства, перелік шкіл, шпиталів, шинків і хуторів, а також списки старшинських підсусідків) – виявилася у складі фонду Чернігівської полкової канцелярії (№ 108), не мала датування і була ідентифікована як частина згаданої вище ревізії тільки в 2008 році. Таким чином, нинішнє видання дозволяє всім бажаючим ознайомитися з повним текстом джерела.
До книги додається кольорова карта Чернігівського полку, де для більшої наочності населені пункти кожної сотні позначені різними кольорами.
Всі книги містять географічний та іменний покажчики, що значно полегшує роботу з доволі значними за обсягом документами. Зокрема, іменний покажчик ревізії 1732 року налічує майже 21.000 персоналій.
Зараз йде підготовка до видання «Присяги Стародубського полку 1718 року». Книжку обіцяють вже у найближчі місяці.
Бажаючі придбати видання серії можуть звертатися за електронною адресою gsm-2011@ukr.net

Сергій Бутко,
Український інститут національної пам’яті


Категорія: ПОДІЇ | Переглядів: 2602 | Теги: історія, козаччина, Чернігівський полк | Рейтинг: 5.0/2
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar