Росія відмовляється видавати українському правосуддю трьох злочинців, які продали в трудове рабство близько сотні мешканців Чернігівщини та громадян Молдови.
Як повідомив начальник відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми УМВС в Чернігівській області Антон Милосердов, громадянка Молдови разом із двома російськими подільниками, користуючись важким матеріальним становищем та відсутністю засобів для існування, обманним шляхом вивозила малозабезпечених мешканців Чернігівщини на сезонні сільськогосподарські роботи до РФ.
Коли людина, доброзичливо усміхаючись, обіцяє, як кажуть, золоті гори, важко їй не повірити. Приязна жіночка просто підходила до людей та питала: "Ви хотіли б попрацювати на фермі у великому господарстві за кордоном? Там усе автоматизовано. Господар добрий, не зобидить. Жити будете як на курорті - триразове харчування матимете, - щебетала, - проїзд, оформлення документів - коштом наймача". А коли незнайомка озвучила заробіток ($1000), навіть у найбільш недовірливих селян сумніви відпадали.
Питання чому на такі хороші умови порядного фермера не знайшлося працівників із числа його співгромадян, якось не виникло. Як і завбачливого бажання поглянути на документи симпатичної посередниці та довідатися щось про господарство наймача офіційним шляхом. Тож коли новоявлені "остарбайтери" потрапили у справжнє трудове рабство, нарікати могли тільки на власну необачність.
На кордоні під приводом оформлення документів работоргівці відібрали у заробітчан паспорти. А перед спілкуванням з прикордонниками про мету в’їзду в РФ порадили робітникам казати, що вони – паломники, що їдуть на прощу.
Українців доправили спочатку до одного із сіл Курської області, але дізнавшись про приїзд «конкурентів», які збивають їм заробітки, місцеві робітники примусили заробітчан покинути село.
Тоді остарбайтерів перекинули до Тульської області, де розмістили у брудному бараку. Залишившись без документів в сусідній країні, наші співвітчизники були змушені три місяці виконувати важкі сільськогосподарські роботи в нестерпних умовах практично без відпочинку та вихідних, не отримуючи за свою працю ніякої платні.
Працювали лише за їжу. Безоплатність роботи людям пояснили, що вони повинні відпрацювати затрати на їх переїзд до Росії та оплатити своє проживання у господаря. Всі гроші за оплату праці по обробці сільгоспугідь работоргівці забирали собі. На заробітчан постійно чинили психологічний тиск та погрожували, що ніхто не знає де вони і ніхто не буде їх шукати. А якщо хтось з українців спробує звернутися до місцевих правоохоронців, то їм все одно ніхто не повірить, тому що ніяких документів у заробітчан немає, щоб хоча б довести те, що вони громадяни іншої держави, а не якісь там бомжі.
Після тримісячного перебування в Тульській області, каторжної праці на полях та жалюгідного існування напівголодні "остарбайтери" отримали свої паспорти і змогли повернутися додому. І то завдяки грошовим переказам з дому, бо рабовласники не заплатили ні копійки.
Після повернення на Батьківщину заробітчани звернулися по допомогу до правоохоронців. Торгівцями живим товаром почав займатися відділ по боротьбі з торгівлею людьми УМВС України в Чернігівській області.
Як розповів Антон Милосердов, почалося копітке відпрацювання схем та шляхів переправлення наших громадян за кордон. Встановлювалися всі члени злочинної групи, її організатор, кур'єри та рядові виконавці. Інформація збиралася і згодом відносно двох росіян і громадянки Молдови було відкрите кримінальне провадження за частиною 2 статті 149 Кримінального кодексу України (торгівля людьми) - караються позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
Використовуючи різні обманні схеми, зловмисниками було вивезено до РФ близько сотні українців і молдаван. Всі ці люди їхали до сусідньої країни з надією на заробіток та покращення свого життя, а насправді потрапляли в кабалу та трудове рабство.
Але російська сторона навідріз відмовляється видавати українському правосуддю трьох фігурантів, які переховуються на території РФ. Тож залишається сподіватися, що колись зловмисники таки з’являться в Україні чи Молдові, де будуть передані правосуддю.
За матеріалами прес-служби УМВС України в Чернігівській області
|