21:14 Історія шахових змагань Чернігівщини. 12. Перша зірка ніжинських шахів В. Єршов | |
![]() Вперше Єршов спливає на чемпіонаті України 1924 року. Ось так: нічого не було чути, і відразу з’являється серед учасників не якогось там турніру, а прем’єрного чемпіонату України! Як він туди потрапив? Напевно, виграв відбірковий турнір. Проведений влітку 1923 року 1-й конгрес Всеросійської шахової спілки дав потужний імпульс розвитку шахового життя на місцях по всьому СРСР. І якщо в Україні про чемпіонат республіки почали говорити ще в 1921-му, то лише тепер справа зрушила з місця. Водночас із чемпіонатом запланували «з’їзд аматорів» задля організації Всеукраїнської шахової спілки. А для визначення представників на з’їзд та турнір у багатьох містах і губернських центрах відбулись відбіркові змагання. Отже, присутність у фіналі представника Чернігівщини наводить на думку, що якийсь турнір у губернії таки мав пройти. Схоже, організовувався він наспіх, а місцева преса ніякої уваги змаганням не приділила. Власне, чому дивуватися, адже ніяких шахових традицій Чернігівщина на той час не мала. Поодинокі шахісти, згадувані нами у попередніх публікаціях, або взагалі безслідно зникли після революції (Классен, Бржеський), або ж змінили місце проживання (Шестериков) чи відійшли від шахів (Андріяшев). І на початок 1924-го всі відомі нам турнірні баталії на теренах Чернігівщини обмежуються лише студентською першістю Чернігова весною 1923 року. Чи грав у відбірковому турнірі Микола Вербицький? Навряд. До літа 1924-го ми не бачимо жодних слідів його присутності в шаховому житті. Та й виглядає на те, що Микола Михайлович (який мав першу категорію) грав сильніше за Єршова (друга категорія). Отже, 29 березня 1924 року в приміщенні клубу «Цукротресткому» в Києві стартував перший чемпіонат України. На старт вийшли 11 учасників: майстер Федір Богатирчук, сім першокатегорників, три шахісти другої категорії. Грали шість днів на тиждень. Регламент турніру: дві години на 30 ходів і далі по годині на кожні наступні 15 ходів. Починали в 17.00, о 21-й починалася годинна перерва і потім гра тривала з 22.00 до першої години ночі. В. Єршов не зміг скласти серйозної конкуренції суперникам, серед яких не зустрічаємо жодної випадкової постаті. Він програв всі 10 партій і безславно завершив виступ з нулем у графі «набрані очки». Хоча такий результат не зовсім відображає шаховий рівень ніжинця, про що красномовно свідчать результати інших його виступів. Єршов влітку виграв чемпіонат Ніжина та поділив 3-4 місця на першому губернському чемпіонаті (7,5 очок з 14-ти). Але вже в 1925-му переїхав на Донеччину, в Артемівськ. Він сходу виграв чемпіонат міста (9 очок з 10-ти), а в 1926-му став переможцем першого чемпіонату Донбасу. І отримав путівку на 4 чемпіонат України в 1927-му в Полтаві (4,5 очка з 15-ти і 14 місце), де виступав разом із Вербицьким (поділив 3-5 місця). «Ершов неплохо ведет середину и начало партии, но слаб в концах» – писав Олексій Алєхін для журналу «64». До того ж у другій половині першості Єршов потерпав від втоми, не витримуючи щоденні 8-годинні ігрові марафони. А вже на початку 1928-го В. Єршов стане переможцем… першості Ніжина (13 очок з 14-ти). Власне, з Єршовими існує певна плутанина, у ніжинських змаганнях того часу фігурують двоє чи троє Єршових з різними ініціалами. Але чи це різні особи, чи просто різні написання одного імені – сказати не беремося. Принаймні, одночасно вони не грали. Та якби там не було, а надалі В. Єршов зникає з шахової орбіти й подальша доля першої шахової зірки Ніжина нам невідома. Сергій ГОРОБЕЦЬ, спеціально для «Чернігівського формату» Таблиця першого чемпіонату України 1924 р.
| |
|
![]() |
|
Всього коментарів: 0 | |