реклама партнерів:
Головна » 2016 » Вересень » 22 » Обстеження будинку Полторацьких, стан споруди плачевний…
19:56
Обстеження будинку Полторацьких, стан споруди плачевний…
Обстеження будинку Полторацьких, стан споруди плачевний… 22 вересня представники Громадського комітету захисту історико-культурного середовища Чернігова, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури здійснили обстеження будинку лікарів Полторацьких, ХІХ ст. (просп. Миру, 74). Допомагали активістам народний архітектор України Володимир Павленко та архітектор Мирослав Осташ.

Як відомо, у серпні на сесії міськради розглядалося питання щодо «Про внесення змін до переліку об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Чернігова, які підлягають приватизації у 2016 році». До цього списку була включена і згадана хатина. А далі її могли придбати і… знести. Чернігів таким чином втратив би ще одну історичну будівлю. Але, на прохання громадськості депутати зняли це питання з розгляду, вірніше відклали на декілька місяців.

У першу чергу було вирішено обстежити конструктивні елементи даху будівлі. Адже він місцями протікає. Ситуація плачевна: кілька балок та крокв прогнили і потребують повної заміни.
Не в кращому стані і стіни та перегородки будинку. Стеля у тріщинах, місцями провали. Підлога майже вся зруйнована.
Будівля тривалий час не використовувалася, що й призвело її до руйнування.

Що робити далі? Протягом кількох днів архітектори та громадські активісти визначать першочерговість проведення ремонтних робіт і обсяг необхідних коштів. А далі будемо радитися…

До речі, у селі Бабаї на Харківщині волонтери буквально з руїн піднімають хату Сковороди. Цей будиночок є історичною пам’яткою місцевого значення, ХVІІІ ст. Розповідають, що в ньому Григорій Сковорода написав «Байки Харківські». Будинок був майже зруйнований, але селяни організували одну-дві толоки і потроху почали його відновлювати. Вивезено центнери сміття, прибрано хату від заростів бур’яну. Зараз проводиться ремонт всередині будівлі. До роботи долучилися пенсіонери, інженери, лікарі, будівельники… Вони кажуть: «Це наша пам’ять, наша історія, треба пам’ятати своє коріння!».

То, невже ми, чернігівці, не зможемо гуртом відремонтувати старенький будиночок родини лікарів Полторацьких? Зберегти нашу історію.
У минулому ця хатина вирізнялася вишуканим різьбленням на карнизах та дверях, ґанок був оздоблений кованим металевим візерунком, з боку двору знаходилася веранда з різьбленими колонками. Навкруги — гарний сад з рідкісними деревами, кущами та квітами, вирощеними лікарем і чудовою людиною. За спогадами художника Володимира Конашевича, перехожі зупинялися перед будинком, милувалися його красою, віддаючи шану тим, хто створив його, і перехрестившись йшли далі у своїх справах.

Сергій Черняков, Громадський комітет захисту історико-культурного середовища Чернігова.
Фото автора.Хата Сковороди на ХарківщиніХата Сковороди на Харківщині
Категорія: КУЛЬТУРА | Переглядів: 694 | Теги: старовина, Чернігів, Полторацькі | Рейтинг: 0.0/0
Допомога проекту Чернігівський Формат - благодійний внесок

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.Всього коментарів: 0
avatar