Про Івана Рашевського, засновника славетної родини Рашевських, напевно відомо дві речі – його перебування на ройському сотенному уряді та загибель у 1678 році під час другого Чигиринського походу. Проте сучасні дослідники вперто датують його сотникування 1690-1692 роками. Складається враження, що класична фраза радянської епохи «він і тепер живіше ... ... Читати далі »
Одним із старих роїських родів є козацько-старшинський (дворянський) рід Рашків-Рашевських. Представники цього роду оселилися в селі Роїщі ще в перші десятиліття його існування і прожили в ньому до початку радянських репресій. Це єдиний шляхетний рід представники якого мешкали в Роїщі від самого початку його історії і найдовший час.... ... Читати далі »
З тих пір як існує людська цивілізація складено безліч легенд і оповідей про квіти і рослини. Сумні і ліричні, світлі і радісні, романтичні і чарівні ... Всі ці історії говорять про те, як сильно й натхненно впливають рослини на людину і її світовідчуття. У одній з них йдеться про квіти-незабудки.... ... Читати далі »
Жителі древнього Чернігова, які регулярно здійснюють прогулянки на Валу, з 1993 року помітили, що народною любов’ю зігрітий пам’ятник молодому Тарасу ШЕВЧЕНКУ. На початку 2000-х років Великий Кобзар став ще й янголом-охоронцем школярів, студентів, магістрантів, які регулярно заручаються Тарасовою підтримкою перед навчальними випробуваннями – «на вд... ... Читати далі »
Всі квіти в наших садах прекрасні і зворушливі, але первоцвіти серед них займають особливе місце. Вони першими зацвітають весною, радуючи око своєю невигадливої красою. Їх яскравим представником є примула. У садах ще не встиг зійти сніг, а примули вже цвітуть острівцями жовтих, білих, синіх та рожевих відтінків, в обрамленні зелені молодого листя.... ... Читати далі »
Що таке туристичні марки? Туристичні марки (скорочено ТМ) вперше з’явилися в Чехії у 1998 році й відтоді набули популярності у сотень тисяч колекціонерів Чехії, Словаччини, Польщі, Австрії – загалом п’ятнадцяти країн Європи. З 2007 року в цьому туристично-колекціонерському проекті бере участь і Україна.... ... Читати далі »
Історик за освітою, військовослужбовець (майор запасу) Олександр ЛЯШЕВ народився в Чернігові, але по материнській лінії його коріння в селі Роїще Чернігівського району Чернігівської області. Відтак вже майже два десятиліття дослідник плідно вивчає історію своєї малої Батьківщини. Автор книжок «Роїще – село, сотенне містечко» (2002), «Козаки та селя... ... Читати далі »
Вже доступна для читачів на сайті «Європейська Україна» нова книга Сергія Горобця «Заснування і походження назв сіл Чернігівського району». Її можна скачати у форматі PDF... ... Читати далі »
Ім’я одного із найвизначніших гетьманів Війська Запорозького Петра Конашевича-Сагайдачного вписане до славетних сторінок нашої історії. Але що ми знаємо про цього лицаря козацького духу? Ким він є для переважної більшості українців? Насамперед він – відомий військовий і політичний діяч. Щедрий меценат та оборонець українського православ’я. Очільник... ... Читати далі »
Чи відомо вам, що так звані народні перекази та легенди, в яких прийнято вбачати зв’язок століть і поколінь, засвідчують скоріше повну втрату пам’яті громад про витоки населених пунктів і являють собою доволі поверхові спроби пояснити топоніми, значення яких людині ХХI ст. часто-густо було не зрозумілим?... ... Читати далі »